O klube

O klube 1História motokrosu v obci sa začala písať v roku 1959, kedy sa prvý motokrosový nadšenec z obce Jozef Moravčík začal preháňať po trati v lokalite Červená Veža na svojom stroji ČZ, na tú dobu dostupnej značky. Svoj stroj postupne po domácky prerábal - prispôsoboval na jazdu v teréne a pod hlavičkou Zväzarmu Banka sa v tomto roku zúčastnil svojich prvých motokrosových pretekov v Šenkviciach na motocykli ČZ 150 ccm.

Pretože je tento šport dosť finančne náročný, rozvoj motokrosu v obci na istý čas ustal. No tento „krosový“ duch v ňom žil naďalej.

O klube 2V roku 1966 sa k nemu pridali ďalší nadšenci motokrosového športu: Rudolf Moravčík a Ľubomír Valko. V tomto období bančianski jazdci trénovali na domácej trati nad Horným Majerom – „Gedra“. V roku 1969 sa k nim ďalej pridal Rudolf Grežo, ktorý bol veľmi úspešný pretekár. Na doma vyrobenom stroji BANKAJVR (skonštruovaný Jozefom a Vojtechom Moravčíkovcami) sa stal päťnásobným majstrom Slovenska v triede do 50 ccm.

Za úspešnú reprezentáciu mu Mototechna Nitra darovala stroj ČZ 250. V roku 1972 sa pridávajú ďaľší jazdci: Jozef Nagy a Vladimír Čižmárik.

O klube 3V 70-tych rokoch sa títo mladíci, nadšenci motokrosu, na svojich „strojoch“ (ČZ 125,ČZ 250,JAWA 50) preháňali po planine v lokalitách Rovniny, Pánsky Járok a Seništia a tým vytvárali prvé stopy, na ktorých neskôr vybudovali motokrosovú dráhu. V 80-tych rokoch vybudovaná záhradkárska osada v tejto lokalite ich prinútila presunúť sa a vybudovať novú trať v Kavadíne pri Bakchus Vile.

Po roku 1983 motokrosová činnosť utíchla, nakoľko jazdci zo zdravotných dôvodov ukončili kariéru, resp. začali sa venovať iným motoristickým disciplínam.

O klube 6Ďalšou motoristickou aktivitou v našej obci bolo usporiadanie minikárových pretekov v rokoch 1983 až 1986 pod hlavičkou AMK Piešťany a Zväzarmu Piešťany. Tieto organizácie zároveň pomohli vybudovať asfaltovú cestu na AHOJ. Preteky organizačne zabezpečovali členovia AMK: Jozef a Rudolf Moravčíkovci, Anton Lukáček.

V roku 2000 vznikol Športový motoklub SMF-Motoklub Ahoj. Na ustanovujúcej schôdzi konanej dňa 13.06.2000, ktorú tvorilo 24 členov, bol za prezidenta Športoveho motoklubu SMF-Motoklubu Ahoj zvolený Jozef Moravčik. Začala sa nová éra motokrosu v Banke a výstavba novej dráhy v športovom areáli Ahoj. Táto dráha mala slúžiť na výchovu mladej generácie motokrosárov a k usporiadaniu pretekov pod záštitou Slovenskej motocyklovej federácie pre deti do 12 rokov.

O klube 5Z dôvodu ochrany životného prostredia túto dráhu motoklub prestal používať v roku 2002 a začal s obnovou pôvodnej trate v bývalom kameňolome v lokalite Seništia.

Nepriaznivé okolnosti a chýbajúce finančné prostriedky pre legalizáciu pôvodnej trate zo 70-tych rokov v lokalite Seništia majú za následok postupný rozpad členstva v klube. Základňu klubu tak v roku 2003 tvorí už len 9 členný vybor a niekoľko sympatizantov.

O klube 7Od roku 2006 činnosť motoklubu riadi prezident motoklubu Ing. Jozef Moravčík ml. ktorý je nielen aktívnym jazdcom, ale spolu s Ing. Mariánom Heribanom zároveň zabezpečujú legalizáciu a dobudovanie obnovenej trate v Seništiach. Vďaka tomu ,že motokrosový šport je v tomto období veľmi populárny ,darí sa aj našim jazdcom takmer pravidelne prinášať vence a poháre z celoslovenských pretekov ,kde reprezentujú nielen seba, ale i našu obec. Najlepšie výsledky dosahujú jazdci: Lukáš Marek, Lukáš Moravčík, Jozef Moravčík ml, Róbert Uhrin, Miroslav Buchman, Rastislav Lukaček.

O klube 8Postupom času sa k aktívnym pretekárom pridáva Vladimír Moravčík a Radovan Komár.

V rokoch 2015-2016 sa Športovému motoklubu SMF-Motoklubu Ahoj konečne podarilo zlegalizovať a dobudovať tréningovú motokrosovú trať a naplniť tak spoločnú myšlienku členov klubu.

Športový motoklub
SMF MOTOKLUB AHOJ